Terapia Gestalt – co warto o niej wiedzieć?
11 września, 2024Na przestrzeni lat powstało wiele różnych metod terapeutycznych, mających na celu pomóc osobom zmagającym się z różnymi typami zaburzeń psychicznych. Do starszych nurtów, do dziś cieszących się dużym uznaniem wśród specjalistów i cechujących się wysoką skutecznością, zaliczyć można terapię Gestalt. Wyjaśniamy, czym charakteryzuje się to podejście terapeutyczne, na jakich założeniach się opiera oraz dla kogo jest odpowiednie.
Terapia Gestalt – najważniejsze założenia
Terapia Gestalt to podejście terapeutyczne zaliczane do nurtu psychologii humanistycznej, podkreślającej rolę samoświadomości, poznania siebie i relacji człowieka z otoczeniem. Jej głównym założeniem jest to, że każdy człowiek ma w sobie pewien potencjał rozwojowy oraz szereg możliwości pozwalających mu na bezproblemowe funkcjonowanie w środowisku, jednak pod warunkiem bycia w pełni świadomym tego, co dzieje się wokół niego. Mocno podkreśla ona podmiotowość osoby, skupiając się na postrzeganiu jej doświadczeń i przeżyć jako swoiste całości, a nie jak luźno związane ze sobą elementy. Wskazuje także na to, że podwalin problemów natury psychicznych należy dopatrywać się przede wszystkim w niepełnym doświadczaniu – np. ignorowaniu lub wypieraniu pewnych aspektów siebie i trudności w kontakcie z otoczeniem – często już w dzieciństwie – to właśnie niezaspokojone potrzeby miłości, szacunku czy akceptacji w pierwszych latach życia mają ogromny wpływ na postawę ludzi już w dorosłym życiu.
Skuteczność terapii Gestalt spowodowała, że wiele jej elementów zostało zintegrowanych przez inne podejścia – np. Terapię Schematów, która wprost wykorzystuje metody Gestalt w interwencjach terapeutycznych. Terapia odbywa się najczęściej w formie indywidualnych spotkań ze specjalistą (https://adampiotrowskipsycholog.pl/), który przekierowuje uwagę klienta na jego własne doświadczenie – umysłowe, emocjonalne i cielesne. W jej trakcie osoba uczy się rozpoznawać swoje myśli, emocje i potrzeby, by lepiej zrozumieć własne reakcje czy zachowania, świadomie je regulować, a tym samym zwiększyć satysfakcję ze swojego życia. Ma ona na celu przede wszystkim stworzenie warunków do poznania samego siebie, poszerzenia swojej samoświadomości, przywrócenie poczucia odpowiedzialności za własne życie oraz dotarcie do autentycznego “Ja”. Z dorobku Gestalt korzysta między innymi doświadczony psycholog Adam Piotrowski, który pomoc psychologiczną świadczy zarówno stacjonarnie – w Brodnicy – jak i zdalnie (https://adampiotrowskipsycholog.pl/psycholog-rypin/).
Główne zasady w terapii Gestalt
Terapii Gestalt przewodzi kilka kluczowych zasad – zaliczają się do nich:
- życie tu i teraz – terapia Gestalt duży nacisk kładzie na to, aby skupić się na aktualnych doświadczeniach i odczuciach, a nie na przeszłości czy przyszłości,
- samoświadomość – bardzo istotnym elementem terapii Gestalt jest uświadomienie sobie własnych myśli, emocji i zachowań, gdyż w ten sposób można lepiej zrozumieć siebie i otaczającą osobę rzeczywistość,
- koncepcja figury i tła – używana jest do rozróżnienia tego, co obecnie jest dla osoby najbardziej istotne (figura), a tego, co jest kontekstem doświadczenia.
- autentyczność w kontaktach interpersonalnych – terapia Gestalt zachęca do tego, aby w relacjach z innymi być autentycznym sobą, a także, aby brać odpowiedzialność za swoje czyny,
- niezaspokojone potrzeby – w trakcie terapii Gestalt identyfikuje się niezaspokojone potrzeby z dzieciństwa, które mogą być ukrytym podłożem obecnych problemów.
Dla kogo jest przeznaczona terapia Gestalt?
Z terapii Gestalt skorzystać może każda osoba, która czuje potrzebę zrozumienia mechanizmów kierujących jej zachowaniem, samorozwoju i poszerzenia świadomości czy odkrycia swojego potencjału. Nurt ten jest również dobrym wyborem dla ludzi zmagających się z różnego typu zaburzeniami emocjonalnymi, w tym z depresją, lękami i fobiami społecznymi, zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi czy zaburzeniami odżywiania. Pomoże także wtedy, gdy w grę wchodzi nadmierny, przewlekły stres, nadmierny perfekcjonizm, zaburzenia snu lub wahania nastroju. Może nie sprawdzić się w przypadku niektórych zaburzeń osobowości oraz chorób psychotycznych.